OŚRODEK RADIOTERAPII

Projekt w 2013r. Zdobył I nagrodę w konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej budowy Ośrodka Radioterapii w Pile.

Głównym celem utworzenia Ośrodka Radioterapii w Pile było podjęcie skutecznych działań na rzecz ochrony zdrowia, a w szczególności w zakresie walki z nowotworami na bazie działań renomowanego i uznanego ośrodka onkologicznego, jakim jest Wielkopolskie Centrum Onkologii. Pilski ośrodek obsługuje pacjentów z północnej Wielkopolski, stanowi drugi – po Kaliszu – z czterech planowanych regionalnych ośrodków w województwie wielkopolskim. Ośrodek Radioterapii w Pile zlokalizowany jest na terenie wydzielonym ze Szpitala Specjalistycznego w Pile przy ul. Rydygiera. W skład ośrodka wchodzą: część bunkrowa, część diagnostyczna, poradnie, hostel dla pacjentów i gości oraz łącznik z istniejącym w budynku Pralni korytarzem, zapewniającym możliwość skomunikowania Ośrodka Radioterapii z istniejącym kompleksem budynków głównych Szpitala Specjalistycznego.

Dwukondygnacyjna bryła budynku Ośrodka Radioterapii domyka układ urbanistyczny kompleksu budynków szpitala od strony północno-wschodniej. Bryła budynku Ośrodka Radioterapii nawiązuje gabarytami do bryły budynku D Szpitala Specjalistycznego, zlokalizowanej na czele głównego kompleksu budynków szpitalnych. Holl wejściowy Ośrodka Radioterapii znajduje się w środkowej części i jest dostępny zarówno od strony wschodniej jak i zachodniej.

Dla zachowania spójności zespołu zabudowań szpitalnych na elewacji ośrodka zastosowano rozwiązania materiałowe i kolorystyczne występujące na istniejących budynkach. Główna bryła budynku wykończona jest białym tynkiem, fragmenty ścian zewnętrznych wykończone są płytkami z cegły ręcznie formowanej w kolorze czerwonym (na całej wysokości jednokondygnacyjnej bryły bunkrów akceleratorów i dwukondygnacyjnej bryły wejściowej części hostelowej). W wydłużonej białej bryle obiektu zaprojektowano wysokie i duże okna, o obniżonym poziomie parapetów. Wejście główne do budynku zaakcentowano silnie wysuniętą w kierunku wschodnim bryłą klatki schodowej w okładzinie z paneli kompozytowych aluminiowych w kolorze grafitowym, z dużym przeszkleniem w strefie wejścia.

Hol stanowi centralny węzeł komunikacji w budynku, łączy funkcję komunikacyjną (połączenie z holem na piętrze poprzez dźwig i klatkę schodową), reprezentacyjną i informacyjną. Hol ma kształt dość regularnego prostokąta z umieszczoną w centralnym punkcie główną informacją/ rejestracją. Przy holu umieszczono ponadto portiernię/ szatnię pacjentów, pomieszczenie dozorcy budynku oraz zespół toalet dla pacjentów. Duża fasada od strony zachodniego wejścia przechodząca w przeszkloną połać dachu wprowadzi światło do wnętrza. Podobną rolę spełni doświetlenie poprzez klatkę schodową.

Część bunkrowa, w skład której wchodzą dwa bunkry akceleratorów wysokoenergetycznych, modelarnia,  pracownia tomografu komputerowego, symulator, przebieralnie pacjentów oraz pomieszczenia techniczne, umieszczono w całości na parterze budynku. W strefie centralnej umieszczono poczekalnię dla pacjentów oczekujących na zabiegi. Część diagnostyczną oraz poradnie zlokalizowano na I piętrze budynku. Niezależne poczekalnie: odrębna dla części diagnostycznej i odrębna dla poradni zlokalizowane są po dwóch stronach wspólnej rejestracji. W części diagnostycznej zaprojektowano pracownię mammografii. W skład zespołu poradni wchodzą: gabinet ultrasonograficzny, dwa gabinety lekarskie, gabinet diagnostyczno – zabiegowy. Funkcję budynku dopełnia hostel znajdujący się na 1 piętrze. Można w nim zakwaterować pacjentów wymagających wielodniowej terapii. Na kondygnacji piwnicy zlokalizowano magazyny i pomieszczenia techniczne. 

Lokalizacja: ul. Ludwika Rydygiera 1, Piła

Inwestor/Klient: Gmina Piła, Plac Staszica 10, Piła

Rok: 2014