SZPITAL WOLSKI

Projekt w 2013r. zdobył I nagrodę w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno – budowlanej budowy pawilonu (dla potrzeb Oddziału Internistycznego 55 łóżkowego wraz z pracownią Diagnostyczno – Endoskopową) w szpitalu Wolskim im. dr Anny Gostyńskiej, Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Warszawie.  

Jury konkursowe pod przewodnictwem arch. Michała Borowskiego  doceniło:

– prawidłowe i rzetelne rozwiązanie funkcjonalne,

– elegancję architektury, kompozycję kształtowanej bryły poprzedzoną wnikliwa analiza zabudowy istniejącej,

– czytelny układ podziału na strefy funkcjonalne,

– zachowanie znacznej ilości istniejącej zieleni wraz z propozycją dachu zielonego tworzącego nową jakość dla pacjentów przebywających w innych pawilonach Szpitala,

– lokalizację i powiązania komunikacyjne gwarantujące właściwe relacje przestrzenne.

Budynek zaprojektowano jako dwukondygnacyjny, częściowo podpiwniczony w technologii tradycyjnej. Główne funkcje budynku to oddział internistyczny 55 łóżkowy podzielony na 2 odcinki z pełnym zapleczem technologicznym, Pracownia Diagnostyczno-Endoskopowa oraz pomieszczenia dydaktyczne z administracją i salą konferencyjną. 

Projektowany budynek to kompozycja przestrzenna dwóch brył zintegrowanych w ramach jednej prostej formy. Bryły połączono otwartym na zieleń, przeszklonym łącznikiem, który  jako część wspólna miał służyć przed południem komunikacji szpitala, poczekalni diagnostyki i foyer dydaktyki, a po południu integracji i relaksowi  pacjentów oddziału internistycznego. Forma  budynku ma prosty, współczesny charakter o spójnej kompozycji. Zaprojektowana w otoczeniu rozrzuconych dość swobodnie w terenie parkowym  powstałych w rozmaitych okresach obiektach szpitalnych, zgodnie z wytycznymi Stołecznego Konserwatora Zabytków,  harmonizuje z sąsiadującymi budynkami oraz stanowi tło dla ich różnorodności historycznej. Na części elewacji oraz we wnętrzach  zastosowano  szlachetny  materiał – cegłę klinkierową.  Całość skomponowano w stonowanej kolorystyce. Ze względu na to, że  dach projektowanego budynku widoczny jest z okien większości otaczających go obiektów istniejących, które są wyższe o jedno piętro oraz na  parkowy charakter otoczenia zaproponowano pokrycie dachu projektowanego budynku zielenią  ekstensywną, niewymagającą pracochłonnej pielęgnacji.

Lokalizacja: ul. Marcina Kasprzaka 17, Warszawa

Inwestor/Klient: Szpital Wolski im. Anny Gostyńskiej, ul. Marcina Kasprzaka 17, Warszawa

Rok: 2013